Spis treści


Wiele osób boryka się z uzależnieniem lub innymi skutkami nadużywania alkoholu. Choroba przebiega w bardzo różny sposób i wykazuje zależność od osobowości osób na nią cierpiących, m.in. w zakresie świadomości istniejącego problemu. Związana jest z tym nierzadko wewnętrzna walka i decyzja poszukiwania profesjonalnej pomocy (jest to psychoterapia uzależnień).

Czasem nie dochodzi do jej podjęcia nigdy, innym razem wystarczy, że w życiu osobistym zaczną nawarstwiać się problemy. Najczęściej jednak informuje o nich otoczenie, głównie osoba najbliższa, która w przeciwieństwie do posiadającej problem alkoholowy zauważa jego negatywne skutki.

Co przeszkadza w podjęciu decyzji o leczeniu?

Opisywana wewnętrzna walka związana jest z przyznaniem przed samym sobą, że „coś jest nie tak”. Jest to najtrudniejsze na etapie uzależnienia i właściwie zawsze wymaga pracy psychoterapeutycznej, gdyż nałóg reguluje emocje i właściwie „broni się” przed niepiciem.

lekarze omawiają wyniki leczenia uzależnienia

 

Pomijając jednak skomplikowaną materię tej mentalnej defensywy, na trudności w przyjęciu, iż problem z piciem istnieje, mają wpływ na przykład:

  • fakt, iż alkohol jest bardzo głęboko wpisany w naszą kulturę i niemal wszechobecny,
  • wynikające z powyższego przyzwyczajenie do picia i jego tolerowania, łącznie z niektórymi negatywnymi skutkami (uznawanymi za normę),
  • różne formy racjonalizacji picia, m.in. stosowania go jako lekarstwa,
  • ale przede wszystkim wspomniane mechanizmy uzależnienia („obronne”), tzw. iluzje i zaprzeczenia, które hamują uświadomienie sobie negatywnych skutków nadużywania alkoholu.
    Zależnie od wspomnianej osobowości, ale też wielu innych czynników, uzależnienie jest identyfikowane przez chorych samodzielnie lub niemal nie poddaje się żadnym argumentom. W obu tych sytuacjach podejmuje się psychoterapię, lecz ma ona nieco inny przebieg. Zawsze jednak prowadzi do tych samych celów.

Jakie są skutki psychoterapii uzależnień?

Cele psychoterapii, a więc też jej skutki, gdy przebieg leczenia jest udany, zawierają się w kilku obszarach życia, które ulegają poprawie. Zmiana osiągana jest w następujących obszarach:

  • relacjach z osobami najbliższymi – zmniejsza się lęk, redukcji ulegają napięcia w diadzie, zmniejsza się frekwencja konfliktów, a także odbudowane zostają skojarzone z piciem straty i przede wszystkim zaufanie osób bliskich;
  • sferze zawodowej – która nierzadko cierpi z powodu picia, a związane z nim może być również bezrobocie; na skutek utrzymywania abstynencji sprawy zawodowe zostają uregulowane, praca utrzymywana, a wraz z tym wzrasta jakość życia i jego stabilizacja;
  • sferze emocjonalnej – która zaznacza się szczególnie w zakresie wzrastającego poczucia własnej wartości i szacunku do siebie; dzięki psychoterapii w pewnym stopniu odzyskuje się dawne życie i zaczyna się je cenić;
  • relacjach społecznych – które nierzadko alkohol zburzył; po podjęciu leczenia przede wszystkim przełamywane jest poczucie izolacji, jak również pojawia się utracone poczucie przynależności;
  • oraz zdrowiu somatycznym – z nadużywaniem alkoholu wiąże się wiele schorzeń, spośród których wiele ustępuje po zaprzestaniu picia; ponadto abstynencja najzwyczajniej nierzadko ratuje życie.

Jak wynika z naszych doświadczeń w poradni Optima w Białymstoku, skutki psychoterapii uzależnień są więc zgeneralizowane, bo jej celem jest właściwie przywrócenie dawnego życia i każda osoba aktywnie uczestnicząca w terapii zaczyna to po jakimś czasie zauważać, gdy w jej życiu zachodzą pożądane zmiany.

Nowoczesna psychoterapia w Optima Białystok

Leczenie uzależnień polega na doświadczaniu siebie w społeczności terapeutycznej, psychoterapii indywidualnej i grupowej, oraz udzielaniu pomocy we wszystkich stanach emocjonalnych, które po pierwsze wystąpiły na skutek chronicznego picia, a po drugie były przyczyną, które doprowadziła do uzależnienia. Nierzadko bowiem trudne życie doprowadziło do rozwinięcia się uzależnienia i pewne problemy nawet po zaprzestaniu picia (i względem niego pierwotne) nadal się utrzymują.

Psychoterapia uzależnień ma więc charakter kompleksowy, a współcześnie ujmuje się w niej człowieka jako całość – uwzględnia się jego wszystkie problemy i całą linię życia.

Warto przeczytać: Skąd wywodzą się zasady dobrego psychoterapeuty?


Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

Jakie korzyści przynosi psychoterapia uzależnień?

Psychoterapia uzależnień pomaga poprawić jakość życia w wielu obszarach, m.in. w relacjach z bliskimi, w pracy, w sferze emocjonalnej i społecznej, a także w stanie zdrowia somatycznego.

Jakie trudności mogą przeszkadzać w decyzji o rozpoczęciu leczenia?

Decyzję o leczeniu mogą utrudniać kulturowa akceptacja alkoholu, przyzwyczajenie do picia, racjonalizowanie spożycia alkoholu oraz mechanizmy obronne uzależnienia.

Jakie są cele psychoterapii uzależnień?

Cele terapii skupiają się na poprawie jakości życia poprzez zmiany w relacjach z bliskimi, sferze zawodowej i emocjonalnej, poprawie relacji społecznych oraz stanie zdrowia somatycznego.

Czy psychoterapia uzależnień jest dla każdego?

Psychoterapia jest skierowana do osób zmagających się z uzależnieniem, niezależnie od stadium choroby. Każdy przypadek jest indywidualny i wymaga dostosowania terapii.

Jak wygląda proces terapii uzależnień?

Proces terapii może obejmować terapię indywidualną, grupową, wsparcie w różnych stanach emocjonalnych, a także skupia się na kompleksowym rozumieniu człowieka i jego problemów.

keyboard_arrow_up