Spis treści
- Tło psychoterapii uzależnień
- Poszczególne procedury stosowane w psychoterapii uzależnień
- Psychoterapia na przykładzie Optimy w Białymstoku
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
- Jakie są teoretyczne podstawy psychoterapii uzależnień?
- Jakie procedury stosowane są w psychoterapii uzależnień?
- Jak psychoterapia traktuje kwestię abstynencji?
- Czym różni się psychoterapia uzależnień w ośrodku Optima w Białymstoku od innych?
- Jakie techniki psychoterapeutyczne są stosowane w terapii grupowej?
Terapia uzależnień uznawana jest za dziedzinę trudną. Należy jednak zaznaczyć, że jest tak od strony profesjonalnej. Pacjenci w żadnym razie nie powinni jej kojarzyć w podobny sposób, choć oczywiście zawiera elementy dla nich trudne – niewątpliwie utrzymywanie abstynencji ma taki charakter w największym stopniu.
Jednak ze względu na stosowane procedury i techniki, psychoterapia jest przyjazna, a spędzony na niej czas zawsze wnosi coś wartościowego w życie Pacjenta, który się na nią zdecydował. W naszej poradni Optima w Białymstoku stosujemy wiele technik, które wymieniamy poniżej.
Tło psychoterapii uzależnień
Najpierw jednak warto zwrócić uwagę na teoretyczne podstawy psychoterapii uzależnień i nauk, z których ona korzysta.
A są to przede wszystkim:
- oczywiście psychologia – wiele badań i teorii leży u niemal wszystkich podstaw technik psychoterapeutycznych;
- psychoanaliza – z której pochodzą wykorzystywane w psychoterapii techniki: konfrontacji, klaryfikacji i interpretacji (choć odmienne w zakresie procedury), a także inne elementy pracy, jak choćby analiza przeniesienia i przeciwprzeniesienia (w terapii uzależnień nie stosuje się ich jako metody, lecz nie pomija się ich znaczenia);
- terapia poznawczo-behawioralna – będąca podstawą psychoterapii uzależnień; z niej właśnie wywodzi się największa ilość stosowanych technik;
- psychoterapia humanistyczna i humanistyczno-egzystencjalna – będące bardzo otwartą formułą kontaktu terapeutycznego, w którym specjalista stara się odnaleźć i wzmocnić mocne strony Pacjenta;
- psychoterapia systemowa – stworzona do pomocy diadom lub rodzinom, lecz jej techniki również wykorzystuje się w terapii uzależnień, np.: pytania cyrkularne, techniki paradoksalne czy przeformułowania;
- a nawet techniki Gestalt – stosowane głównie w terapii grupowej, a cechujące się bardzo dużą ilością informacji zwrotnych.
Psychoterapia uzależnień w dużym stopniu stosuje sprawdzone i skuteczne metody pracy pochodzące z różnych nurtów teoretycznych. Dominuje w niej jednak teoria poznawczo–behawioralna, na bazie której właściwie została stworzona.
Poszczególne procedury stosowane w psychoterapii uzależnień
Do przykładowych procedur stosowanych w pracy z osobami uzależnionymi należą techniki wywodzące się właśnie z terapii poznawczo-behawioralnej, m.in.:
- plany dnia i plany zadaniowe – które stosuje się głównie na początku terapii, a mają one na celu głównie nadać strukturę dniu codziennemu, zdyscyplinować do wykonywania założonych czynności, pozwalają zrozumieć przyczyny niepowodzeń,
- dzienniczki uczuć – pozwalają rozpoznać negatywne emocje, lepiej rozpoznawać swój stan uczuciowy, rozpoznawać własne możliwości i ograniczenia, identyfikować mechanizmy obronne,
- trening zachowań konstruktywnych – polegający na uczeniu i wdrażaniu na co dzień zachowań prozdrowotnych, dzięki którym Pacjent zaczyna o siebie dbać,
- praca z życiorysem – w której identyfikuje się m.in. mechanizmy uzależnienia,
- dialog sokratejski – umożliwiający głębszy wgląd i podejmowanie racjonalnych decyzji,
- technika „spadającej strzały” – pozwalająca odkrywać cechujące wiele osób uzależnionych katastroficzne, pesymistyczne myślenie,
- techniki relaksacyjne – pomagające odreagować stres.
Wiele z wymienionych technik ma różną jakość – są drobnymi pomocami, które stosuje jedynie terapeuta lub angażują w pracę Pacjentów. Stanowią one jednak niewielką część wykorzystywanych w psychoterapii uzależnień metod pracy z nałogiem.
Psychoterapia na przykładzie Optimy w Białymstoku
Ośrodek Optima w Białymstoku prowadzi psychoterapię zgodnie z najnowszymi wytycznymi wprowadzanymi do tej formy leczenia na świecie. Oznacza to m.in., że już dzisiaj Pacjent poddający się terapii nie musi bezwzględnie rzucić picia – dawniej wymagano tego zawsze. Aktualnie stosuje się m.in. tzw. terapię redukcji szkód lub ograniczania picia, które dopuszczają picie w trakcie leczenia.
Zmiana ta jest więc radykalna, lecz jak z niej wynika, Pacjent nie musi się obawiać jakichkolwiek konsekwencji jeśli „zawiedzie” względem własnych postanowień utrzymywania abstynencji. Podejście to humanizuje psychoterapię uzależnień i w porównaniu z czasami dawnymi czyni ją w większym stopniu profesjonalną – gdyż bazuje ono na lepszym zrozumieniu procesów uzależnienia oraz trudności, jakie przeżywa człowiek chcący walczyć z nałogiem.
Warto przeczytać: Odtrucia alkoholowe – metody z różnych stron świata
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Jakie są teoretyczne podstawy psychoterapii uzależnień?
Podstawy te obejmują psychologię, psychoanalizę, terapię poznawczo-behawioralną, psychoterapię humanistyczną i egzystencjalną, psychoterapię systemową oraz techniki Gestalt, które są wykorzystywane do różnych technik terapeutycznych.
Jakie procedury stosowane są w psychoterapii uzależnień?
Do procedur należą m.in. plany dnia i zadaniowe, dzienniczki uczuć, trening zachowań konstruktywnych, praca z życiorysem, dialog sokratejski, technika „spadającej strzały” oraz techniki relaksacyjne.
Jak psychoterapia traktuje kwestię abstynencji?
Obecnie podejście do abstynencji jest bardziej elastyczne, z opcjami takimi jak terapia redukcji szkód lub ograniczania picia, które nie wymagają całkowitego zaprzestania spożywania alkoholu od samego początku terapii.
Czym różni się psychoterapia uzależnień w ośrodku Optima w Białymstoku od innych?
Optima stosuje najnowsze wytyczne w leczeniu, oferując podejście humanizujące psychoterapię, które bazuje na głębszym zrozumieniu procesów uzależnienia i trudności pacjentów.
Jakie techniki psychoterapeutyczne są stosowane w terapii grupowej?
W terapii grupowej wykorzystywane są głównie techniki Gestalt, charakteryzujące się dużą ilością informacji zwrotnych.