Spis treści
- Stany psychopatologiczne skojarzone z uzależnieniem od alkoholu
- Fizyczne szkody związane z uzależnieniem od alkoholu
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Większości z nas alkohol kojarzy się z upiciem oraz kacem. To co istotne, to fakt, iż są to przemijające stany, lecz w żadnym wypadku nie są one zwykłe – posiadają swoje nazwy kliniczne i uznawane są w medycynie za zagrażające zdrowiu i/lub życiu. Zatrucie alkoholowe (upicie się) oraz zespół abstynencyjny (kac) to przy tym niejedyne zmiany towarzyszące piciu, które nierzadko wymagają bezwzględnej hospitalizacji, a wszystkie są ściśle skojarzone z uzależnieniem od alkoholu. Należy pokrótce zaprezentować te zmiany poalkoholowe i ich profesjonalne nazwy.
Stany psychopatologiczne skojarzone z uzależnieniem od alkoholu
Należy jednak zaznaczyć, że upicie się nie jest stanem psychopatologicznym, bo pojęciem tym określa się choroby psychiczne, a tymczasową zmianą świadomości. Może ona jednak nieść zagrożenia dla życia. Upicie się skutkuje tzw. zespołem pomrocznym. Ujawniają się w nim znane objawy w postaci: trudności w kontakcie werbalnym i rozumieniu, pojawieniem się zachowań odbiegających od typowych dla danej osoby, błędne rozeznanie sytuacji, bezwładność, dezorientacja, deficyt poznawczy.
Po zejściu objawów pojawia się często niepamięć jego okresu, zależna od stopnia zawężenia świadomości, a czasem sen terminalny, który może trwać nawet kilka tygodni. Oczywiście w międzyczasie, przez „wyłączoną” świadomość, osoba w tym stanie jest narażona na wiele zagrożeń dla zdrowia i życia.
Poza występującym najczęściej zespołem pomrocznym, po spożywaniu alkoholu ujawnić się również mogą:
- upojenie patologiczne – będące rzadkim stanem porównywalnym do afektu patologicznego; towarzyszą mu: zaburzenia świadomości, podniecenie, omamy i urojenia, agresywne zachowania oraz całkowita niepamięć epizodu,
- alkoholowy zespół abstynencyjny – pojawiający się w okresie pierwszych 24-36 godzin po zaprzestaniu picia, a towarzyszą mu nieprzyjemne objawy ze strony: układu pokarmowego, krwionośnego, wegetatywnego, objawy „grypowe”, drżenie oraz obecność głodu alkoholowego,
- majaczenie drżenne – znane od 1813 roku; jego objawy ujawniają się do 72 godzin od przerwania picia, a dotyczą w szczególności: pojawienia się niepokoju i lęku, zaburzeń świadomości, dezorientacji auto i allopsychicznej, urojeń, omamów (wzrokowych), bezsenności i ciężkim stanem somatycznym; objawy utrzymują się zazwyczaj kilka dni, obecnie, dzięki postępowi i leczeniu, śmiertelność obniżyła się do 1%, z dawnej, wynoszącej od 5% do 20%,
- ostra halucynoza alkoholowa – znana od 1883 roku, ze względu na częstość występowania jest drugą w kolejności omamicą; zwykle trwa kilka dni (do miesiąca), a towarzyszą jej: omamy słuchowe najczęściej o treści imperatywnej, z czasem mogą do nich dołączyć urojenia prześladowcze i oddziaływania, konsekwencją tych objawów jest również lęk, niepokój, obniżenie nastroju, a także działania zmierzające do usunięcia zagrożenia (w tym agresywne); czasem ujawniają się również halucynacje czuciowe (np. chodzące po ciele robaki),
- przewlekła halucynoza alkoholowa (halucynoza Korsakowa) – to właściwie utrzymywanie się stanu ostrego, co może trwać kilka miesięcy, a nawet lat, przy czym zaostrzenia choroby ujawniać się mogą nie tylko po przerwie w piciu, ale również w stanach pogorszenia się stanu fizycznego i psychicznego,
- encefalopatia Wernickiego – znana od 1881 roku, dotyczy aż 5-10% uzależnionych od alkoholu; obecnie wiadomo, że choroba jest ściśle związana z „wypłukaną” z organizmu przez alkohol witaminą B1; do jej objawów należą: zaburzenia przytomności, splątanie, zaburzenia gałko-ruchowe, oczopląs, drżenia, niedowłady kończyn, polineuropatia i drgawki,
- psychoza Korsakowa – również jej wystąpienie jest zależne od niedoboru witamin z grupy B; do jej objawów należą: polineuropatia, a także zaburzenia pamięci związane z uszkodzeniem ciał suteczkowatych w mózgu (występuje niezdolność do zapamiętywania nowych treści i konfabulacje), dezorientacja oraz trudności w rozpoznawaniu osób (prozopagnozja),
- oraz paranoja alkoholowa (zespół Otella) – związany z urojeniami zazdrości i zdrady, dotyczy mężczyzn, którzy podejrzewają partnerkę o zdradę; urojenia często prowadzą do zabójstwa partnerki.
Leczenie uzależnień oczywiście obejmuje wszystkie te stany, aczkolwiek wymagają one różnego postępowania. Na czoło wielu z nich wysuwa się bowiem farmakoterapia, a czasem ratowanie życia uzależnionym Pacjentom.
Fizyczne szkody związane z uzależnieniem od alkoholu
Oczywiście alkohol nie prowadzi jedynie do szkód psychicznych i wystąpienia wielu zaburzeń w tej sferze. Zaburzenia somatyczne wyzwolone wieloletnim nadużywaniem alkoholu są zdecydowanie lepiej znane od powyżej wymienionych.
Niemal każdy wie, że długotrwałe picie negatywnie oddziałuje na wątrobę, a z czasem prowadzi do jej marskości, nierzadko zakończonej śmiercią. Podobnie jednak wpływa na, nie wiele – a wszystkie, inne organy – zakłóca ich pracę, niszczy ich wydolność, funkcjonalność, sprawia, że cały organizm szybciej się starzeje.
Można więc powiedzieć, że stany psychopatologiczne, które mogą być częściej obserwowane, zawsze odzwierciedlają wewnętrzny stan organizmu, który również wymaga podjęcia leczenia, bo należy zakładać, że jest chory, nawet jeśli wiele objawów jeszcze nie wystąpiło.
Zapraszamy do kontaktu z poradnią uzależnień Optima z Białegostoku.
Warto przeczytać: Problem alkoholowy – sygnały ostrzegawcze
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Jakie są długoterminowe skutki psychiczne picia alkoholu?
Długotrwałe spożywanie alkoholu może prowadzić do różnych stanów psychopatologicznych, w tym zespołu pomrocznego, upojenia patologicznego, alkoholowego zespołu abstynencyjnego, majaczenia drżennego, ostrych i przewlekłych halucynoz alkoholowych, encefalopatii Wernickiego, psychozy Korsakowa oraz paranoi alkoholowej.
W jaki sposób alkohol wpływa na ciało?
Długotrwałe picie alkoholu negatywnie wpływa na niemal wszystkie organy, prowadząc do zaburzeń w ich funkcjonowaniu, marskości wątroby, a także przyspiesza proces starzenia się organizmu.
Czym jest zespół pomroczny i jakie są jego objawy?
Zespół pomroczny, będący efektem upicia się, objawia się trudnościami w kontakcie werbalnym, rozumieniu, zachowaniami nietypowymi dla danej osoby, błędnym rozeznaniem sytuacji, bezwładnością, dezorientacją, i deficytem poznawczym.
Jakie są objawy alkoholowego zespołu abstynencyjnego?
Alkoholowy zespół abstynencyjny pojawia się w pierwszych 24-36 godzinach po zaprzestaniu picia i objawia się nieprzyjemnymi symptomami ze strony układu pokarmowego, krwionośnego, wegetatywnego, objawami “grypowymi”, drżeniem oraz obecnością głodu alkoholowego.
Co to jest encefalopatia Wernickiego i jakie są jej objawy?
Encefalopatia Wernickiego jest powiązana z niedoborem witaminy B1, spowodowanym przez alkohol. Objawia się zaburzeniami przytomności, splątaniem, zaburzeniami gałkoruchowymi, oczopląsem, drżeniami, niedowładami kończyn, polineuropatią i drgawkami.