Spis treści
- Waga terapii alkoholowej
- Etapy terapii uzależnień
- Czas trwania terapii alkoholowej
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Alkoholizm uznawany jest obecnie za chorobę przewlekłą. Nie stanowi przypadłości, którą na obecnym etapie rozumienia i wiedzy można wyleczyć. Można ją jednak zatrzymać (zaleczyć) i wówczas ani nie wpływa negatywnie na codzienne życie, ani nie prowadzi do śmierci – co może mieć miejsce jeśli się rozwija.
Pewne jest jednak obecnie to, iż bez terapii alkoholowej uzależnienie prowadzi do tragicznych skutków i zdecydowanie skraca życie. Na jej podstawie rozwija się wiele chorób fizycznych, spośród których najbardziej znaną jest marskość wątroby.
Waga terapii alkoholowej
Specyficzna natura choroby alkoholowej wymusza na Pacjencie uznanie jej za stan szkodliwy. Podobnie jak w wielu innych schorzeniach – w chorobach płuc należy rzucić palenie, w otyłości przejść na dietę itd., jej skuteczne leczenie przewiduje samodzielne starania Pacjenta zmierzające do odstawienia alkoholu i dbanie o zdrowy tryb życia. Jest to jednak o tyle trudne, iż uzależnienie od alkoholu zmienia funkcjonowanie osoby uzależnionej i wiążą się z nim mechanizmy, które pozostawanie w trzeźwości utrudniają.
Z nich właśnie wynika fakt, iż o ile w innych chorobach Pacjenci pozostają świadomi zagrożeń i chcą z nimi walczyć, to w uzależnieniu od alkoholu problemy związane z jego spożywaniem są zazwyczaj umniejszane i bagatelizowane. Dlatego też terapia alkoholowa jest warunkiem koniecznym wyjścia z choroby.
Ona bowiem owe mechanizmy odsłania i dostarcza wsparcia potrzebnego do radzenia sobie alkoholowym głodem. Pomaga w tym również utrzymywanie abstynencji, dzięki której owe mechanizmy chorobowe tracą na swojej sile. Terapia przy tym dostarcza wsparcia w radzeniu sobie ze sferami życia, które przez uzależnienie mogły zostać zniszczone.
Etapy terapii uzależnień
Przez wymieniane już mechanizmy chorobowe, terapia uzależnień podejmowana jest najczęściej na skutek interwencji osób najbliższych uzależnionej. To one najwcześniej zauważają problemy i starają się przekonać do podjęcia leczenia. Nierzadko próby te są nieskuteczne, gdyż owe mechanizmy – iluzji i zaprzeczeń, są tak silne, że tylko wyjątkowo bezkompromisowa konfrontacja z uzależnieniem może sprawić, że dojdzie ono do świadomości chorego.
Działania osób bliskich można nazwać pierwszą, podstawową interwencją, która ma skłonić do leczenia. Nierzadko podejmowana jest ona po konsultacjach ze specjalistami, którzy doradzają – jak skonfrontować osobę uzależnioną z problemem. Natomiast właściwa terapia uzależnień rozpoczyna się z chwilą, gdy Pacjent trafia do placówki leczniczej. W tym miejscu wyróżnić można już etapy terapii alkoholowej, w której umownie przyjęło się następującą kolejność:
- detoks alkoholowy – zazwyczaj w ośrodku całodobowym, skupiony na zadaniu, a w niektórych ośrodkach uzupełniony o wstępną terapię motywacyjną, aczkolwiek możliwy do przeprowadzenia również w niektórych poradniach leczenia uzależnień (w Białymstoku przeprowadza go poradnia Optima); jest często pierwszym krokiem do odstawienia alkoholu (30 % osób uzależnionych nie doświadcza objawów odstawiennych i nie potrzebuje detoksu); detoks ma aspekt medyczny z oddziaływaniami psychoedukacyjnymi; nie jest terapią (pacjenci są pod wpływem silnych leków);
- terapię podstawową – prowadzoną zazwyczaj w poradni alkoholowej, gdy jeszcze osoba uzależniona nie ma pełnej świadomości problemu, a także posiada niewielką wiedzę o własnym uzależnieniu;
- oraz terapię pogłębioną – kiedy już Pacjent posiada potrzebną wiedzę i świadomość problemu z piciem, a także go akceptuje i utrzymuje trzeźwość; przechodzi się wtedy do leczenia wielu innych problemów skojarzonych z nałogiem, również tych względem uzależnienia pierwotnych, ewentualnych zaburzeń, które na przestrzeni lat miały pośredniczący wpływ na rozwój uzależnienia i nadal istnieją.
Na każdym etapie terapii uzależnień Pacjent ma dostęp do specjalistów terapii uzależnień, u których może znaleźć wsparcie.
Czas trwania terapii alkoholowej
Poszczególne etapy terapii mają swój określony czas trwania, aczkolwiek nie jest on sztywny, lecz umowny. Odtrucie alkoholowe w ośrodku stacjonarnym zwykle trwa kilka dni, a nieco dłużej, gdy jest prowadzone wraz ze wstępną terapią uzależnień skupioną na motywowaniu do leczenia. Jednak w większości przypadków Pacjenci nie potrzebują detoksu stacjonarnego, a też niejedna poradnia leczenia uzależnień przeprowadza odtrucie alkoholowe ambulatoryjnie (w tym nasza Optima w Białymstoku).
Terapia uzależnień podstawowa zazwyczaj zajmuje okres od kilku miesięcy do dwóch lat, a w tym czasie Pacjent uczy się radzić sobie z uzależnieniem. Kiedy już osiągnie pożądany w tym zakresie stan i utrzymuje trzeźwość, przechodzi się do terapii alkoholowej pogłębionej. Ta nie ma już sztywnych ram, lecz w pracy np. nad lękiem czy depresją zakłada cotygodniową psychoterapię indywidualną. Warto też wspomnieć, że po właściwym leczeniu Pacjent może brać udział w różnego typu grupach terapeutycznych, istniejących w większości miast powiatowych.
Warto przeczytać: Jakie są objawy alkoholizmu?
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Jakie są kluczowe elementy skutecznej terapii alkoholowej?
Terapia alkoholowa obejmuje rozpoznanie i akceptację problemu przez pacjenta, detoksykację, podstawową terapię w poradni alkoholowej oraz pogłębioną terapię skupiającą się na utrzymaniu trzeźwości i leczeniu współistniejących problemów.
Jakie etapy terapii alkoholowej można wyróżnić?
W terapii alkoholowej wyróżnia się etapy takie jak detoks alkoholowy, terapia podstawowa i terapia pogłębiona, każdy z nich skupia się na różnych aspektach leczenia i rehabilitacji pacjenta.
Jak długo trwa terapia alkoholowa?
Czas trwania terapii alkoholowej jest indywidualny i zależy od potrzeb pacjenta, obejmując od kilku dni detoksu do wielomiesięcznych lub nawet dwuletnich programów terapeutycznych.
Dlaczego terapia alkoholowa jest tak ważna w leczeniu uzależnienia?
Terapia alkoholowa ujawnia mechanizmy uzależnienia i dostarcza wsparcie niezbędne do radzenia sobie z alkoholowym głodem oraz pomaga w naprawie obszarów życia, które mogły zostać zniszczone przez uzależnienie.
Jakie wsparcie oferuje terapia alkoholowa pacjentom?
Pacjenci w trakcie terapii alkoholowej mają dostęp do specjalistów, którzy oferują wsparcie w radzeniu sobie z uzależnieniem, utrzymywaniu abstynencji i leczeniu problemów współistniejących.