Spis treści
- Czym jest głód alkoholowy?
- Modele głodu alkoholowego
- Czego można oczekiwać od poradni leczenia uzależnień?
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Głód alkoholowy to podstawowy problem osoby uzależnionej i przeszkoda w utrzymywaniu trzeźwości. Bardzo często występuje cyklicznie. W terapii uzależnień głód alkoholowy z czasem słabnie. Jednak w okresach kryzysu nierzadko ma on charakter narastający, a abstynencję z dnia na dzień jest coraz trudniej utrzymać. Podejmowana jest wówczas interwencja kryzysowa – wzrasta ilość sesji terapeutycznych, redukuje się codzienny stres, stosuje farmakoterapię, która łagodzi potrzebę sięgnięcia po alkohol.
Poradnie leczenia uzależnień posiadają metody walki z głodem Pacjenta, lecz ich skuteczność jest wysoce zindywidualizowana.
Czym jest głód alkoholowy?
Należy zaznaczyć, że głód alkoholowy nie jest zespołem abstynencyjnym. Głód bowiem pojawia się nie tylko po przerwaniu picia, ale nawet po wielu miesiącach i latach abstynencji. Jak już wskazano wyżej, ma charakter cykliczny i od czasu do czasu pojawia się u każdej osoby uzależnionej, która utrzymuje trzeźwość.
Do jego objawów m.in. należą:
- natrętne, kompulsywne myśli kierujące całą uwagę na alkohol,
- silna chęć odczucia przyjemności skojarzonej z napiciem się alkoholu,
- oraz wzrost nasilenia dezadaptacyjnych mechanizmów alkoholowych i związanych z nimi fałszywych przekonań i oczekiwań wobec alkoholu.
Walka z głodem jest więc integralnym elementem leczenia uzależnień na każdym jego etapie, również u osób, które zaakceptowały chorobę i skutecznie sobie z nią radzą.
Modele głodu alkoholowego
Przy powyższym głód alkoholowy nie jest w nauce dokładnie zdefiniowany, a próbom jego poznania towarzyszy budowanie różnych wyjaśnień bazujących na gruncie wielu teorii: warunkowania, poznawczej, psychobiologicznej czy motywacyjnej. Wśród ciekawych, zbudowanych dotąd modeli, wymienić można zgodnie z wcześniejszym wyróżnieniem:
- modele warunkowania – a wśród nich model kompensacji, w którym głód jest wyjaśniany konsekwencją wzrostu tolerancji organizmu na alkohol i jego zwiększonym zapotrzebowaniem czy model bodźca, który kładzie nacisk na wzmocnienia pozytywne po spożyciu alkoholu i wytworzoną na ich gruncie zależność od przyjemności skojarzonej z piciem,
- modele poznawcze – w tym model oczekiwań skupiony na przekonaniach dotyczących pozytywnego działania alkoholu czy model przetwarzania poznawczego, który podkreśla rolę przeszkód w piciu, czyli wymuszonej lub dobrowolnej abstynencji,
- modele psychobiologiczne – podkreślające m.in. dysregulację dopaminergiczną, dla przykładu, w modelu neuroanatomicznym przyjmuje się, że na występowanie głodu mają wpływ zmiany w mózgu będące skutkiem picia, a w modelu sensytyzacji zachęt, iż głód wynika z uwrażliwienia układu motywacyjno-popędowego,
- i modele motywacyjne – m.in. Coxa i Klingera, mówiący o wpływie uprzednich decyzji osoby uzależnionej względem picia i oczekiwań związanych z działaniem alkoholu czy wielowymiarowy model ambiwalencji, stanowiący rozszerzenie poprzedniego, w którym uznaje się, że głód jest tylko jednym z wielu czynników wpływających na nawrót choroby.
Modele głodu alkoholowego znajdują pewne przełożenie na rozwój psychoterapii uzależnień i postępowanie lecznicze wobec Pacjenta.
Czego można oczekiwać od poradni leczenia uzależnień?
W związku z tym, że wiele poradni leczenia uzależnień cechują pewne różnice dotyczące walki z głodem alkoholowym, przedstawimy model własny, poradni leczenia uzależnień w Białymstoku. W przypadku nawrotu choroby w postaci odczuwania nasilonej chęci napicia się, możliwe jest:
- przepisanie leków, które uśmierzą głód alkoholowy,
- dodatkowo możliwa jest farmakoterapia, która zniweluje wtórne do głodu skutki, w tym wiele nieprzyjemnych stanów emocjonalnych i fizycznych,
- podejmujemy również wspierającą terapię, która ma na celu motywowanie do utrzymania abstynencji, odreagowanie trudnych emocji, stresu, a nawet bólu związanego z głodem.
Na taką pomoc może liczyć Pacjent w placówce leczniczej. Samodzielnie jednak również można i należy przeciwstawiać się głodowi alkoholowemu. Pacjenci uczą się tego w trakcie trwania psychoterapii uzależnień. Zyskują świadomość konieczności unikania specyficznych miejsc, imprez i wielu sytuacji wzbudzających pragnienie picia. Ponadto uczą się, jak kontrolować natrętne myśli i odreagowywać napięcie związane z utrzymywaniem abstynencji w czasie kryzysu związanego z nawrotem choroby.
Warto przeczytać: Problemy w rodzinie osoby uzależnionej od alkoholu
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Czym jest głód alkoholowy?
Głód alkoholowy to cyklicznie pojawiająca się, intensywna chęć spożycia alkoholu, niezależnie od czasu trwania abstynencji. Charakteryzuje się natrętnymi myślami o alkoholu i silnym pragnieniem odczuwania przyjemności z nim związanej.
Jakie są modele głodu alkoholowego?
Modele głodu alkoholowego opierają się na różnych teoriach, w tym warunkowania, poznawczej, psychobiologicznej, i motywacyjnej. Wyróżnia się modele warunkowania, poznawcze, psychobiologiczne, i motywacyjne, każdy z nich oferujący różne wyjaśnienia i podejścia do leczenia.
Jak poradnie leczenia uzależnień mogą pomóc w walce z głodem alkoholowym?
Poradnie oferują indywidualnie dopasowane metody leczenia, w tym farmakoterapię i wsparcie psychoterapeutyczne. Pomagają w motywowaniu do utrzymania abstynencji i radzeniu sobie z trudnymi emocjami.
Czy samodzielna walka z głodem alkoholowym jest możliwa?
Tak, pacjenci uczą się unikać czynników wywołujących głód i kontrolować natrętne myśli o alkoholu. Ważna jest świadomość konieczności unikania pewnych miejsc i sytuacji oraz radzenie sobie z emocjami.
Jakie są główne objawy głodu alkoholowego?
Do objawów należą natrętne myśli o alkoholu, silna chęć odczucia przyjemności związanej z jego spożyciem oraz wzrost nasilenia dezadaptacyjnych mechanizmów związanych z alkoholem.