Spis treści
- Odwyk alkoholowy – czyli stacjonarne leczenie uzależnień
- Odwyk w przypadku sądowego zobowiązania do leczenia uzależnień
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Uzależnienie od alkoholu jest chorobą przewlekłą, dodatkowo pełną tzw. iluzji i zaprzeczeń. Mechanizmy alkoholowe uniemożliwiają pełne uświadomienie sobie problemu z piciem nawet wtedy, gdy życie osobiste ulega całkowitej destrukcji. Stąd można je porównać do pasożyta, który po zagnieżdżeniu się wytwarza taki stan umysłu, który chroni przed jego usunięciem.
Przez powyższe odwyk alkoholowy podejmowany jest bardzo rzadko z własnej woli. Zazwyczaj osoba uzależniona decyduje się na niego pod naporem rodziny lub najzwyczajniej ma on miejsce na drodze prawnej.
Odwyk alkoholowy – czyli stacjonarne leczenie uzależnień
W systemie lecznictwa uzależnień istnieją:
- poradnie ambulatoryjne – gdzie Pacjenci zgłaszają się na psychoterapię indywidualną i grupową,
- dzienne oddziały leczenia uzależnień – w których prowadzona jest kompleksowa terapia, lecz również dla Pacjentów dochodzących samodzielnie,
- całodobowe oddziały terapii uzależnień – w których terapia prowadzona jest w sposób ciągły, a Pacjenci pozostają dłuższy czas (zwykle kilka tygodni),
- oraz oddziały leczenia alkoholowych zespołów abstynencyjnych – gdzie usuwa się ostre objawy abstynencyjne, po czym następuje praca terapeutyczna związana z motywowaniem do leczenia.
Spośród powyższych punkt trzeci skojarzony jest z prezentowaną tu formą odwyku alkoholowego, która polega na przerwaniu picia odtruciu alkoholowym, ale także na rozpoczęciu terapii uzależnień i jej kontynuowaniu w swoim miejscu zamieszkania po zakończeniu terapii stacjonarnej.
W celu przyjęcia do całodobowego oddziału należy zgłosić się do miejscowej poradni leczenia uzależnień (Białystok, Optima – robi to rutynowo) i otrzymać skierowanie. Leczenie w tym systemie jest bezpłatne, a Pacjent nawet nie musi być ubezpieczony. Należy jednak mieć na uwadze, że na pobyt w ośrodku dziennym lub stacjonarnym trzeba często oczekiwać w kolejce.
Odwyk w przypadku sądowego zobowiązania do leczenia uzależnień
Nieco inaczej prezentuje się procedura przyjęcia na odwyk, gdy Pacjent nie decyduje się na to samodzielnie. Od tego służą miejskie komisje rozwiązywania problemów alkoholowych, które działają przy każdej gminie. W przypadku chęci skierowania, zazwyczaj członka rodziny, na przymusowy odwyk alkoholowy, należy się do nich zwrócić, przy czym istotne jest wykazanie przyczyn takiej decyzji. Należą do nich w związku z nadużywaniem alkoholu:
- powodowanie rozkładu życia rodzinnego – co należy rozumieć jako chęć niesienia pomocy osobie, którą się kocha, a która przez uzależnienie straciła „poczucie rzeczywistości” i życie rodzinne przez to ulega rozpadowi, inna motywacja kwalifikuje się do wniesienia sprawy rozwodowej,
- demoralizacja nieletnich – co głównie dotyczy dzieci osoby uzależnionej i negatywnego wpływu jej stylu życia wynikającego z uzależnienia na ich wychowanie,
- uchylanie się od pracy – gdy ma chroniczny i ściśle związany z uzależnieniem charakter,
- i systematyczne zakłócanie spokoju lub porządku publicznego – w tym wypadku nierzadko sprawę zgłasza ktoś spoza rodziny, a mają do tego prawo: dzielnicowy, kurator, pracodawca, pracownik pomocy społecznej, ale też każda osoba dorosła.
Decyzji nie podejmuje tu jednak miejska komisja, a sąd, do którego komisja jedynie przygotowuje wniosek. Kiedy już wniosek o zobowiązanie do leczenia znajdzie się w sądzie, powoływani są biegli z zakresu uzależnień. Oni wydają opinię na temat statusu picia – uzależnienia lub nadużywania szkodliwego, a sąd decyduje – biorąc pod uwagę m.in. uzasadnienie osoby wnoszącej wniosek do miejskiej komisji, co należy w danej sprawie uczynić. Wówczas sprawy przebiegają jak wyżej.
Czynności te są więc proste i osoba, której zależy na leczeniu bliskiego członka rodziny, nie musi długo czekać na wszczęcie odpowiedniej procedury. Zaznaczyć przy tym trzeba, że wydane przez sąd zobowiązanie do leczenia uzależnień obejmuje okres 2 lat, a o jego przebiegu decydują odpowiednie zakłady lecznicze.
Warto przeczytać: Jak załatwić sądowe zobowiązanie do terapii uzależnień?
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Jak skutecznie zmotywować osobę uzależnioną do terapii?
Opisano różne metody motywowania osoby uzależnionej do podjęcia terapii, podkreślając znaczenie wsparcia rodziny i specjalistów.
Jakie są dostępne formy leczenia uzależnienia od alkoholu?
Strona przedstawia różnorodność dostępnych form leczenia, w tym terapię indywidualną, grupową, dzienną oraz stacjonarną.
Czy możliwe jest przymusowe skierowanie na odwyk?
Wyjaśniono procedury przymusowego skierowania na odwyk przez sąd i role, jakie w tym procesie odgrywają komisje ds. alkoholizmu.
Jakie instytucje mogą pomóc w procesie skierowania na odwyk?
Podkreślono rolę poradni leczenia uzależnień i komisji ds. problemów alkoholowych w skierowaniu osoby uzależnionej na terapię.
Jakie są pierwsze kroki w skierowaniu osoby na odwyk?
Zaznaczono, że pierwszym krokiem jest kontakt z lokalną poradnią leczenia uzależnień w celu uzyskania niezbędnego skierowania.