Spis treści
- Dlaczego to takie trudne?
- Leczenie alkoholizmu jest podstawą samopomocy
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Należy zacząć od tego, że alkoholizm nie jest stanem, z którym można dać sobie radę samodzielnie, a tym bardziej się samemu wyleczyć. Jest to wyłącznie złudzenie zazwyczaj interpretowane w kategoriach mechanizmu ułatwiającego nawrót picia. Dotyczy to m.in. przekonywania siebie, że alkohol nie przejął nad naszym życiem żadnej kontroli. Samodzielnie z alkoholizmem walczyć można, odbywa się to jednak na etapie podjętej terapii uzależnień, przy już uświadomionej skali problemu. Oczywiste jest bowiem, że nie tylko terapeuta, ale też Pacjent, może w tym względzie coś dla siebie zrobić.
Dlaczego to takie trudne?
Choroba alkoholowa, choć stosunkowo niepodatna na wszelkiego typu zmienne, gdy jest już przewlekła, w okresie rozwoju jest uwarunkowana wieloma innymi czynnikami niż tylko wzorcami kulturowymi, czy piciem towarzyskim. Bardzo często u jej podłoża leżą trudne stany, z którymi osoba ich doświadczająca właśnie za pomocą alkoholu próbuje sobie radzić.
Do stanów tych należy ogólnie pojęte cierpienie psychiczne, które gdy przyjmuje obraz choroby, nazywa się depresją, ale też: różnego rodzaju napięcia, lęki, niepowodzenia życiowe, nieśmiałość i wiele innych. Zagrożenie pojawia się wtedy, gdy alkohol niesie ulgę w cierpieniu lub zmienia percepcję sytuacji do tego stopnia, iż wydaje się doskonałym remedium na doświadczane trudności.
Wiąże się z tym jednak kolejne, jak się zdaje poważniejsze zagrożenie. Alkohol z oczywistych względów nie rozwiązuje żadnych problemów. Stany, w których pomaga, na początku więc trwają w niezmienionej formie, lecz w międzyczasie, gdy jest on nadużywany dochodzą nowe, które nawet mogą zostać niezauważone.
Zatem kiedy przez picie degradacji ulegają stopniowo różne sfery życia, pierwotnie istniejące trudności nasilają się, a dodatkowo osoba uzależniona jest obciążona nowymi problemami, które z czasem się nawarstwiają.
Nie sposób w tym wypadku mówić o samodzielnym poradzeniu sobie z nałogiem, jeśli nie zajmiemy się również tymi pierwotnymi, trudnymi stanami. Dzięki odtruciu alkoholowemu następuje poprawa samopoczucia oraz ułatwia to przerwanie ciągu picia. Dzięki temu proces leczenia i utrzymywanie abstynencji mogą być znacznie ułatwione.
Leczenie alkoholizmu jest podstawą samopomocy
Zarówno z tymi pierwotnymi względem uzależnienia stanami, jak i wtórnymi do picia, osoba uzależniona sobie sama nie poradzi. Może jednak wiele zrobić dla siebie samodzielnie będąc w trakcie terapii uzależnień, nabywając na niej wiedzę o mechanizmach uzależnienia, rozpoznawaniu sygnałów nadchodzących kryzysów, zwracając się ku swoim mocnym stronom. Terapia uzależnień jest tu więc podstawą, podczas której Pacjent nabywa wiedzy o samym sobie, ale też rozwiązywane są w pogłębionej terapii jego dawne, nadal istniejące problemy emocjonalne.
Gdyby podsumować samopomoc czy też samodzielną walkę z alkoholizmem, można stwierdzić, że prowadzi do niej leczenie alkoholizmu, które m.in.:
- pozwala odnaleźć w sobie dawne zasoby – silne strony, ale też pasje, zainteresowania, a nawet niezrealizowane cele, które mogą stać się ponownie istotne i nadać poczucie sensu codziennemu życiu, które często jest w uzależnieniu tracone; w tym względzie wszystko zależy od podejmowanych przez osobę uzależnioną działań,
- pozwala zrozumieć o co należy dbać – czemu trzeba poświęcić wysiłek, by powrócić do zdrowego życia, przy czym jest to w trakcie psychoterapii dokładnie omawiane, a później Pacjent wdraża wiele konstruktywnych działań w życie samodzielnie,
- umożliwia nabranie krytycyzmu względem picia – wobec chorobowych mechanizmów alkoholowych i świadomie przeciwstawiać się nim, a także w większym stopniu kontrolować swoje życie.
Generalnie więc podczas trwania terapii uzależnień, Pacjent zdobywa mapę, dzięki której może odkryć swoje życie na nowo i przywrócić do niego wartościowe, utracone przez uzależnienie elementy.
Warto przeczytać: Jak skierować osobę uzależnioną na odwyk alkoholowy?
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Jak rozpocząć walkę z alkoholizmem?
Podjęcie terapii uzależnień jest kluczowym krokiem w walce z alkoholizmem, wymagającym uświadomienia sobie skali problemu i gotowości do pracy nad sobą.
Dlaczego alkoholizm jest trudny do samodzielnego pokonania?
Alkoholizm często ma podłoże w trudnych stanach psychicznych, które osoba uzależniona próbuje leczyć alkoholem, co prowadzi do pogłębiania się problemu.
Jakie są podstawy samopomocy w leczeniu alkoholizmu?
W trakcie terapii uzależnień można nabyć wiedzę o mechanizmach uzależnienia i mocnych stronach, które pomogą w walce z nałogiem i odbudowie wartościowego życia.
W jaki sposób terapia uzależnień wspomaga samodzielną walkę z alkoholizmem?
Terapia pomaga zrozumieć i rozwiązać problemy emocjonalne leżące u podstaw uzależnienia, oferując narzędzia do radzenia sobie z kryzysami i budowania zdrowego życia.
Czy samodzielna walka z alkoholizmem jest możliwa?
Samodzielna walka z alkoholizmem jest możliwa, ale wymaga wsparcia terapii uzależnień, która pomaga zrozumieć i przeciwdziałać mechanizmom nałogowym.