Spis treści
- Definicja i historia psychoterapii
- Formy pomocy
- Najważniejsze korzyści
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Psychoterapia odgrywa ważną rolę w procesie leczenia uzależnień i zaburzeń natury psychicznej. Umożliwia poznanie przyczyn problemów oraz naukę nowych sposobów radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. Mimo że często wiąże się z powrotem do przykrych przeżyć (na przykład z czasów dzieciństwa), może znacząco wpłynąć na jakość przyszłości i osiągnięcie duchowej równowagi. Zastanówmy się więc, czym ona właściwie jest i dlaczego działa.
Definicja i historia psychoterapii
Ta metoda leczenia bazuje na sprawdzonych teoriach oraz technikach psychologicznych. Zastanawiając się nad tym, czym jest psychoterapia i dlaczego działa, warto zwrócić uwagę na pochodzenie nazwy. W języku starogreckim dosłowne tłumaczenie to psychḗ ‘dusza’ i therapeía ‘leczenie’. Jedna z pierwszych pacjentek, która korzystała z tej kuracji, określiła ją jako „talking cure”, czyli „leczenie mówieniem”. Istotną funkcję pełni tu bowiem rozmowa ze specjalistą.
Sesjom terapeutycznym towarzyszą różne emocje, dzięki czemu można przyjrzeć się bliżej pewnym schematom postępowania. Jednakże to, czy leczenie działa, w dużej mierze zależy od zaangażowania Pacjenta oraz terapeuty.
Formy pomocy
Poszukując odpowiedzi na pytania, czym jest psychoterapia i dlaczego działa, warto zwrócić uwagę na fakt, iż istnieją jej różne formy, których dobór zależy od specyfiki problemu Pacjenta (dlatego ważną rolę odgrywa diagnostyka). Wyróżniamy między innymi terapię:
- indywidualną – jest skierowana na budowanie z psychoterapeutą relacji opartej na zaufaniu, wsparciu, akceptacji oraz szacunku; dzięki temu można stworzyć bezpieczne podłoże do swobodnego wyrażania własnych emocji;
- grupową – bywa szczególnie pomocna w sytuacji, gdy Pacjent czuje się osamotniony i nierozumiany przez społeczeństwo z powodu swojego problemu, co przekłada się na brak otwartości w rozmowie z terapeutą; kontakt z ludźmi, którzy borykają się z podobnymi trudnościami, może okazać się istotnym elementem procesu leczenia, a także okazją do rozwijania kompetencji społecznych;
- rodzinną – polecana szczególnie w przypadku osób niepełnoletnich; udział rodziny w spotkaniach ze specjalistą może pozytywnie wpłynąć na efekty leczenia.
Wybór odpowiedniej formy terapii pomoże osiągnąć pozytywny rezultat. Przed podjęciem decyzji warto jednak umówić się na konsultację ze specjalistą z poradni Optima, który doradzi, jaka opcja sprawdzi się najlepiej. Odpowie też na nurtujące pytania, na przykład dotyczące tego, czym jest psychoterapia i dlaczego działa.
Najważniejsze korzyści
Walka z uzależnieniem lub innym problemem natury psychicznej może wiązać się z pewnymi obawami i stresem – zwłaszcza jeśli nie wiemy, czym jest psychoterapia i dlaczego działa. Warto jednak pokonać lęk i zgłosić się do specjalisty, aby skorzystać z profesjonalnej pomocy. Trzeba być świadomym tego, że po pierwszych sesjach może pojawić się chęć rezygnacji, ponieważ tak działa mechanizm obronny – organizm wzbrania się przed przykrymi emocjami, które wiążą się z analizowaniem trudnych doświadczeń życiowych. Każde następne spotkanie z terapeutą przybliża jednak Pacjenta do przerwania zapętlonych autodestrukcyjnych zachowań.
Rozmawiając otwarcie z osobą, która nie ocenia i nie narzuca swoich poglądów, można lepiej poznać siebie, uświadomić sobie przyczyny dotychczasowego postępowania oraz odnaleźć alternatywne metody radzenia sobie z codziennymi trudnościami. Nie należy jednak oczekiwać natychmiastowych efektów – każdy Pacjent niesie swój bagaż doświadczeń, zatem czas trwania terapii różni się w poszczególnych przypadkach. Warto natomiast skorzystać z tej metody leczenia, gdyż nabyte zdolności radzenia sobie z przeszkodami zostaną na całe życie – szczególnie jeśli dana osoba ma świadomość tego, czym jest psychoterapia i dlaczego działa, a do procesu leczenia podchodzi z zaangażowaniem. Zapraszamy do kontaktu w celu umówienia się na pierwszą wizytę.
Warto przeczytać: Czym się różni psycholog od psychoterapeuty?
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Czym dokładnie jest psychoterapia?
Psychoterapia to metoda leczenia oparta na rozmowie ze specjalistą, skupiająca się na poznaniu przyczyn problemów i naukę nowych sposobów radzenia sobie z trudnościami. Wywodzi się z greckich słów oznaczających “dusza” i “leczenie”.
Jakie są główne formy psychoterapii?
Istnieją różne formy psychoterapii, w tym terapia indywidualna, grupowa i rodzinna, które są dobierane w zależności od specyfiki problemu pacjenta.
Jakie korzyści może przynieść psychoterapia?
Psychoterapia pomaga w lepszym poznaniu siebie, uświadomieniu przyczyn problemów oraz znalezieniu nowych sposobów radzenia sobie z codziennymi trudnościami. Wymaga zaangażowania zarówno od pacjenta, jak i terapeuty.
Dla kogo jest polecana psychoterapia?
Psychoterapia jest polecana dla osób borykających się z uzależnieniami, problemami natury psychicznej, czujących potrzebę lepszego zrozumienia siebie i swoich problemów.
Jak wybrać odpowiednią formę psychoterapii?
Decyzja o wyborze formy psychoterapii powinna zostać podjęta po konsultacji ze specjalistą, który na podstawie diagnozy będzie mógł doradzić najbardziej odpowiednią opcję.