Spis treści
- Edukacja i podstawowe obowiązki
- W czym może się specjalizować?
- Uniwersalny rozmówca
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Cierpienie jest naturalnym stanem, którego doświadcza niemal każdy, jednak jeżeli z powodu złego samopoczucia zaniedbujemy relacje interpersonalne i życie zawodowe, odgradzamy się od świata, sięgamy po używki lub pracujemy ponad siły, to jest to najwyższy czas, by zwrócić się do psychoterapeuty. Zastanówmy się zatem, w czym on może pomóc.
Edukacja i podstawowe obowiązki
Zanim przejdziemy do odpowiedzi na tytułowe pytanie – w czym może pomóc psychoterapeuta – sprawdźmy, na czym w ogóle polega działalność opisywanego specjalisty i jakiego przygotowania wymaga. Aby pracować w tym zawodzie, należy ukończyć studia na uczelni wyższej (na przykład na kierunku humanistycznym lub medycznym). W naszym kraju pieczę nad kształceniem sprawują stowarzyszenia prowadzące podyplomowe szkolenia psychoterapeutyczne. Terapeuta musi odbyć odpowiednią liczbę godzin stażu klinicznego, terapii własnej oraz superwizji (czyli sympozjum z innym, doświadczonym psychoterapeutą). Na tym jednak nie kończy się proces zdobywania wiedzy. Zawód ten wymaga ciągłego doszkalania swoich umiejętności, uważnego konsultowania wykonywanej pracy oraz przyglądania się własnym emocjom.
Zastanawiając się nad odpowiedzią na pytanie, w czym może pomóc psychoterapeuta, warto zwrócić uwagę na jego obowiązki. Przede wszystkim musi on wysłuchać Pacjenta, bez przerywania czy zmieniania tematu. Powinien również zadawać właściwe pytania, aby zachęcić rozmówcę do dzielenia się swoimi przemyśleniami. Trzeba jednak wspomnieć o tym, że podczas sesji terapeutycznych porusza się wiele intymnych tematów, zatem konieczne jest przestrzeganie kodeksu etycznego. Obejmuje on takie zasady, jak utrzymywanie formalnego charakteru relacji, poszanowanie autonomii drugiej osoby, jej przekonań, decyzji i systemu wartości, dotrzymywanie tajemnicy zawodowej oraz dbanie o własny stan fizyczny i psychiczny.
W czym może się specjalizować?
Kwestia tego, w czym może pomóc psychoterapeuta, zależy przede wszystkim od jego specjalizacji. Zwykle wybiera on dziedzinę, która najbardziej go interesuje, oraz nurt (zbiór metod pracy) i w tym kierunku się kształci. Specjaliści zajmują się takimi tematami jak:
-
- uzależnienia od alkoholu, narkotyków, leków,
- współuzależnienie,
- syndrom DDA,
- zaburzenia odżywiania – anoreksja, bulimia,
- fobie,
- depresja,
- traumy,
- zaburzenia behawioralne,
- zaburzenia seksualne,
- kryzys w związku,
- choroba dwubiegunowa,
- kompleksy,
- stres.
W poradni Optima psychoterapia poprzedzona jest diagnostyką, między innymi wstępnym wywiadem specjalisty z Pacjentem. Wykonujemy też badania neuropsychologiczne, które umożliwiają ocenę funkcjonowania poznawczego (a więc pamięci, uwagi czy zdolności językowych). W przypadku leczenia uzależnienia od alkoholu ważną rolę odgrywa usługa odtrucia alkoholowego – detoks może pomóc w redukcji uciążliwych objawów, w tym psychicznych (na przykład stanów lękowych oraz obniżonego nastroju). Przebieg terapii zależy zatem od indywidualnych kwestii – przede wszystkim od problemu, z którym boryka się dana osoba.
Uniwersalny rozmówca
Różnego rodzaju zaburzenia, uzależnienia czy inne, przewlekłe problemy to jednak nie wszystko, w czym psychoterapeuta może pomóc. Terapię coraz częściej podejmują bowiem osoby, które chcą rozwinąć swój potencjał, pracować nad sobą, aby poprawić jakość życia. Trzeba jednak zaznaczyć, że sam fakt uczęszczania na sesje terapeutyczne nie sprawi, że cel, który obraliśmy, zostanie osiągnięty. Specjalista nie powie nam jak żyć, a efekty leczenia zależą od zaangażowania dwóch stron, zatem powiedzenie „chcieć znaczy móc” w tym przypadku okazuje się jak najbardziej trafne. Warto już w tym momencie wykonać pierwszy krok i umówić się na spotkanie do poradni Optima – zapraszamy do kontaktu.
Warto przeczytać: Co zrobić, żeby psychoterapia była skuteczna?
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Jakie są podstawowe obowiązki psychoterapeuty?
Psychoterapeuta przede wszystkim musi wysłuchać pacjenta, zadawać właściwe pytania i przestrzegać kodeksu etycznego, który obejmuje m.in. utrzymywanie formalnego charakteru relacji i poszanowanie autonomii drugiej osoby.
W jakich specjalizacjach może pomóc psychoterapeuta?
Psychoterapeuci mogą specjalizować się w różnych dziedzinach, takich jak uzależnienia, współuzależnienie, zaburzenia odżywiania, fobie, depresja, traumy, zaburzenia behawioralne, zaburzenia seksualne, kryzysy w związku, choroba dwubiegunowa, kompleksy, stres.
Czy psychoterapeuta pomoże tylko w przypadku zaburzeń?
Nie, psychoterapia jest również dla osób, które chcą rozwinąć swój potencjał i pracować nad sobą, aby poprawić jakość życia.
Jak wygląda proces stawania się psychoterapeutą?
Aby zostać psychoterapeutą, należy ukończyć studia wyższe, odbyć staż kliniczny, terapię własną, superwizję i ciągle doskonalić swoje umiejętności.
Dlaczego warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty?
Skorzystanie z pomocy psychoterapeuty może być kluczowe w przypadku trudności z zarządzaniem emocjami, zaburzeń, uzależnień, czy chęci osobistego rozwoju i poprawy jakości życia.