Spis treści
- Wybierz odpowiedniego specjalistę
- Zaufaj prowadzącemu
- Jesteśmy psychosomatyczni
- Po prostu zapytaj
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Wiele osób będących w trakcie psychoterapii lub planujących jej rozpoczęcie zastanawia się, co zrobić, żeby była skuteczna. Jest to uzasadnione, ponieważ w tym przypadku wiele zależy od samego Pacjenta. Na co więc warto zwrócić uwagę, by mieć poczucie, że proces leczenia zmierza w dobrym kierunku? Poniżej omawiamy kilka istotnych kwestii.
Wybierz odpowiedniego specjalistę
Myśląc o tym, co zrobić, żeby psychoterapia była skuteczna, wypada skupić się także na drugiej stronie, czyli osobie, z którą będziemy pracować nad swoimi problemami. Należy pamiętać, że nie z każdym prowadzącym uda nam się dogadać – to naturalne. Często słyszy się, że między Pacjentem i terapeutą musi nawiązać się nić porozumienia. To działa na płaszczyźnie wszystkich relacji interpersonalnych – z jednymi ludźmi znajdujemy wspólny język, z innymi nie.
Należy jednak pamiętać, że specjalista, do którego się udajemy, ma nam przede wszystkim pomóc. Świadomość tego, że potrzebujemy profesjonalnego wsparcia, powinna stać się motywacją do poszukiwań tej odpowiedniej osoby. Ponadto zastanawiając się, co zrobić, żeby psychoterapia była skuteczna, musimy mieć na uwadze fakt, iż jest to zazwyczaj długotrwały proces – niezależnie od tego, czy chodzi o leczenie uzależnień, czy leczenie depresji.
Zaufaj prowadzącemu
Kolejnym aspektem, o którym warto wspomnieć, mówiąc o tym, co zrobić, żeby psychoterapia była skuteczna, jest zaufanie. Powinno być częścią relacji z terapeutą, gdyż odgrywa ważną rolę w drodze do zdrowienia. Trudno jednak zaufać osobie, wobec której czujemy dystans – dlatego warto już na pierwszym spotkaniu zwrócić uwagę, czy dany specjalista nam odpowiada. Nie wystarczy przyjść do pierwszego gabinetu w mieście i liczyć na to, że leczenie zadziała tylko dlatego, że przestąpiliśmy próg tego miejsca – choć oczywiście zdarzają się sytuacje, w których już pierwszy terapeuta, do którego trafiamy, okazuje się właściwą osobą do nawiązania dłuższej współpracy.
Wspomnieliśmy o zaufaniu, ponieważ jest ono konieczne, by „poddać się” zaleceniom prowadzącego. Niekiedy Pacjenci opierają się podejmowaniu kolejnych działań w procesie leczenia, na przykład podczas terapii uzależnień – często wynika to z natury problemu wymagającego przepracowania. Jednak ufając wiedzy i doświadczeniu specjalisty, można ten opór pokonać, a z trudnych momentów wyciągnąć wnioski, które przydadzą się podczas dalszej pracy nad sobą.
Jesteśmy psychosomatyczni
Kartezjański mit o tym, że człowiek składa się z ciała i ducha, odszedł już w niepamięć. Rozwój medycyny, psychiatrii oraz innych dziedzin nauki pokazał, że psyche i soma są nierozdzielne. Zatem ostatnim elementem, który warto wziąć pod uwagę, zastanawiając się nad tym, co zrobić, żeby psychoterapia była skuteczna, jest właśnie zadbanie o swoje ciało. Warto pamiętać, że praca z terapeutą dotyczy świata wewnętrznego, a nasza fizyczność również wymaga zaopiekowania się nią. Pomogą w tym na przykład indywidualnie dobierane kroplówki witaminowe, będące też elementem wspomagającym leczenie choroby alkoholowej.
Po prostu zapytaj
W przypadku wątpliwości dotyczących efektów psychoterapii warto porozmawiać ze specjalistą o tym, co zrobić, żeby była ona skuteczna. Wiele zależy bowiem od indywidualnych kwestii, a wynika to z faktu, iż mamy różne style poznawcze. Są Pacjenci, którzy chętnie poddają się leczeniu i stosują do wszelkich zaleceń terapeuty, a inni potrzebują uzyskać jak najwięcej informacji. Zapraszamy wówczas do kontaktu z poradnią Optima, nasi pracownicy w przejrzysty sposób wyjaśnią problematyczne zagadnienia i odpowiedzą na nurtujące pytania.
Warto przeczytać: Terapie AA – czy warto? Jak działają?
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Jak wybrać odpowiedniego specjalistę do psychoterapii?
Znalezienie odpowiedniego terapeuty jest kluczowe dla skuteczności psychoterapii. Ważne jest, aby między pacjentem a terapeutą nawiązała się nić porozumienia, co może wymagać poszukiwania specjalisty, z którym łatwiej znajdziemy wspólny język.
Dlaczego zaufanie do terapeuty jest ważne?
Zaufanie do terapeuty jest fundamentem skutecznej psychoterapii. Bez zaufania trudno jest otworzyć się na zalecenia specjalisty i efektywnie pracować nad swoimi problemami.
Czym jest pojęcie psychosomatyczności w kontekście psychoterapii?
Pojęcie psychosomatyczności odnosi się do nierozłącznego związku między psychiką a ciałem. W kontekście psychoterapii oznacza to, że praca nad zdrowiem psychicznym powinna iść w parze z dbaniem o ciało.
Jak porozmawiać z terapeutą o efektywności terapii?
W przypadku wątpliwości co do efektywności psychoterapii warto otwarcie porozmawiać ze specjalistą. Dzięki temu można lepiej dostosować proces terapii do indywidualnych potrzeb i oczekiwań pacjenta.
Co robić, gdy pojawiają się wątpliwości w trakcie terapii?
W trakcie terapii mogą pojawić się różne wątpliwości. W takiej sytuacji kluczowe jest otwarte poruszanie ich z terapeutą, co może przyczynić się do lepszego zrozumienia procesu terapeutycznego i jego skuteczności.