Spis treści
- Na czym polega ambulatoryjna terapia uzależnień?
- Ile czasu trwa terapia uzależnień?
- Przykład poradni psychologicznej (Białystok)
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Podstawową metodą leczenia uzależnień jest psychoterapia – czyli jedna z form pomocy psychologicznej. Świadczona jest w większości przypadków w poradniach uzależnień (w Białymstoku przez nas), które mają kontrakty z NFZ, ale też istnieje możliwość skorzystania z prywatnej terapii uzależnień, nierzadko prowadzonej w poradniach, które mają kontrakty. Pacjent ma wówczas wybór określonej usługi – odpłatnej lub bezpłatnej. W przypadku prywatnych wizyt odbywają się one zazwyczaj bez długiego oczekiwania oraz w dogodnych dla Pacjenta porach.
Na czym polega ambulatoryjna terapia uzależnień?
W leczeniu uzależnień wyróżnia się formę stacjonarną i ambulatoryjną. Ta pierwsza przypomina pobyt w sanatorium, w którym zazwyczaj spędza się kilka tygodni. Omawiana tutaj, ambulatoryjna, polega na samodzielnym zgłaszaniu się Pacjenta do poradni alkoholowej, w której cyklicznie odbywa się terapia – zazwyczaj jest to psychoterapia indywidualna i grupowa (w tym grupy psychoedukacyjne), ale też rodzinna oraz interwencja kryzysowa. Ich szczegóły można krótko omówić:
- psychoterapia indywidualna – zawsze odbywa się w jednakowych warunkach, sam na sam z terapeutą, w ustalonych godzinach raz w tygodniu; zależnie od fazy uzależnienia, a także doświadczeń terapeutycznych Pacjenta, skupia się ona na: motywowaniu do leczenia, zwiększaniu świadomości problemu z piciem, rozwiązywaniu problemów emocjonalnych, jak lęki, depresje, stresy i wiele więcej,
- psychoterapia grupowa – często jest prowadzona wraz z indywidualną, a skupia się na wymianie doświadczeń między osobami z takim samym problemem i podobnymi doświadczeniami; wyróżnia się grupy otwarte i zamknięte, do których Pacjent jest kierowany w zależności od etapu leczenia,
- psychoterapia rodzinna – czasem obejmuje całą rodzinę, wraz z osobą uzależnioną, lecz bywa również prowadzona dla pozostałych członków rodziny, podczas gdy osoba uzależniona jest prowadzona indywidualnie i grupowo; dla rodziny osoby uzależnionej stanowi ona pomoc edukacyjną i terapeutyczną, pozwalającą lepiej rozumieć pojawiające się problemy i lepiej sobie z nimi radzić oraz wyrzucić z siebie trudne, nagromadzone emocje,
- interwencja kryzysowa – posiada dwie formy; w pierwszym przypadku dotyczy osoby uzależnionej i częstych kryzysów, związanych m.in. z głodem alkoholowym (w trakcie abstynencji) i wtedy zazwyczaj intensyfikuje się liczbę spotkań w tygodniu; w drugim przypadku dotyczy ona rodziny lub osoby współuzależnionej, które otrzymuje pomoc psychologiczną oraz edukacyjną, dotyczącą zakresu postępowania z osobą uzależnioną tak, by np. i między innymi skłonić ją do leczenia i przerwać ciąg nieświadomego „wspierania” uzależnienia.
Pomoc psychologiczna powinna obejmować członków rodziny, gdyż stanowią oni duże wsparcie w walce z nałogiem dla osoby uzależnionej, a także potrzebują jej dla siebie.
Ile czasu trwa terapia uzależnień?
Przyjęło się, że terapia indywidualna i grupowa odbywają się raz w tygodniu. Poradnia uzależnień w Białymstoku prowadzi ją w sposób zgodny z obowiązującymi wytycznymi i standardami, aczkolwiek w przypadku kryzysów Pacjent może liczyć na intensyfikację sesji terapeutycznych. W międzyczasie możliwe są również inne wizyty, porady i konsultacje, które zajmują nieco mniej czasu (pół godziny), lecz pacjent dzięki nim może się zgłosić do specjalisty w każdym wypadku, gdy tego potrzebuje – nawet codziennie.
Przykład poradni psychologicznej (Białystok)
W poradni leczenia uzależnień i współuzależnień Optima w Białymstoku proponujemy również prywatne wizyty i prowadzenie sesji terapeutycznych. Dotyczy to zarówno psychoterapii indywidualnej jak i grupowej. Świadczymy ponadto inne usługi, jak np. odtrucie alkoholowe czy wszywkę alkoholową. Z doświadczenia wynika, że tego rodzaju kompleksowa pomoc w większym stopniu zaspokaja oczekiwania Pacjentów i prowadzi do wyższej skuteczności leczenia.
Warto przeczytać: Etapy alkoholizmu – jak dokonać autodiagnozy?
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Czym jest ambulatoryjna terapia uzależnień?
Ambulatoryjna terapia uzależnień to forma pomocy psychologicznej oferowana w poradniach, skupiająca się na psychoterapii indywidualnej i grupowej, terapii rodzinnej oraz interwencji kryzysowej.
Jak długo powinienem uczestniczyć w terapii?
Terapia uzależnień zazwyczaj obejmuje sesje raz w tygodniu, ale czas trwania może być dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta, zwłaszcza w przypadku kryzysów.
Co oferuje poradnia uzależnień w Białymstoku?
Poradnia oferuje zarówno prywatne wizyty, jak i sesje terapeutyczne, w tym psychoterapię indywidualną i grupową, a także inne usługi takie jak odtrucia alkoholowe.
Jakie są korzyści z terapii rodzinnej?
Terapia rodzinna pomaga członkom rodziny osoby uzależnionej lepiej rozumieć problem uzależnienia i radzić sobie z nim, oferując wsparcie edukacyjne i terapeutyczne.
Co robić w przypadku kryzysu?
W przypadku kryzysu związanego z uzależnieniem, poradnia oferuje intensyfikację sesji terapeutycznych oraz pomoc psychologiczną dla rodziny lub osoby współuzależnionej.