Spis treści
- Alternatywne formy pomocy psychoterapeuty w problemach alkoholowych
- Kiedy wybrać społeczność terapeutyczną?
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Osoby nadużywające alkoholu oraz uzależnione mogą skorzystać z kilku różnych form pomocy. Wśród dostępnych w swoim miejscu zamieszkania przede wszystkim należy wymienić gminne i miejskie ośrodki pomocy rodzinie, prowadzone zazwyczaj w każdym mniejszym mieście. Na kolejnym miejscu znajdują się ambulatoryjne poradnie leczenia uzależnień – nie znajdują się w każdej gminie, stąd dostępność do nich jest trudniejsza.
Poza nimi w systemie lecznictwa istnieją jeszcze dzienne i całodobowe ośrodki leczenia uzależnień. To jednak nie wszystko. Powszechnie znane są również jeszcze inne miejsca, w których można uzyskać pomoc i je właśnie poniżej przedstawimy.
Alternatywne formy pomocy psychoterapeuty w problemach alkoholowych
Zazwyczaj skupione są one na społeczności osób posiadających ten sam problem.
Do najbardziej znanych należą anonimowi alkoholicy (tzw. AA), ale też inne formy. Omawiając je krótko, należy wskazać, co je w największym stopniu charakteryzuje:
- anonimowi alkoholicy – zazwyczaj spotykają się w ośrodkach, które udostępniły w tym celu pomieszczenia; nie posiadają w swojej strukturze terapeutów czy lekarzy, posiadają natomiast zasady, a główna dotyczy utrzymania trzeźwości i niesieniu pomocy w tym zakresie każdej osobie, która obrała sobie taki właśnie cel; należy dodać, że idea AA wpłynęła w USA na uznanie alkoholizmu za chorobę, natomiast najbardziej znanym i najczęściej wykorzystywanym programem stosowanym w tej społeczności jest program 12 kroków podczas terapii uzależnień,
- grupy AL-Anon – powstałe właściwie za przykładem rozwijających się grup AA, lecz przeznaczone dla członków rodzin alkoholowych; uczestniczą w nich głównie żony alkoholików; pod względem struktury grupy AL-Anon niewiele różnią się od AA, one również wykorzystują ideę 12 kroków i tożsame tradycje; w Polsce istnieją od 1980 roku,
- grupy współuzależnionych – przeznaczone dla partnerek/ów osób uzależnionych; w Polsce istnieje ich niewiele, lecz na zachodzie i w USA są bardzo rozpowszechnione; na ich rozwój wpływa wyklarowanie na gruncie psychologii problematyki współuzależnienia i ukazanie, że jest to poważny problem dla obojga partnerów, gdyż może również wzmacniać picie osoby uzależnionej,
- Alatot, Alateen i DDA – społeczności stworzone dla młodych osób posiadających uzależnionych rodziców ale też dorosłych dzieci alkoholików; specyficzne grupy przyjmują już dzieci od 7 roku życia (Alatot, Alakid); dzieje się to przy zgodzie i wiedzy rodziców, którzy nierzadko są członkami równoległych grup AA i AL-Anon.
Jak już wspomniano, wymienione grupy kierują się własnymi programami i nie uczestniczą w nich profesjonaliści z zakresu leczenia uzależnień. Aczkolwiek powstało już wiele programów, które są niejako odpowiedzią na istniejące potrzeby – np. w wielu poradniach leczenia uzależnień proponuje się programy pomocy psychoterapeutów dorosłym dzieciom alkoholików – terapie DDA .
Kiedy wybrać społeczność terapeutyczną?
Wybór jednej z powyższych społeczności powinien nastąpić po uzyskaniu profesjonalnej pomocy, nie stanowią one bowiem społeczności leczących, a wspierające – radzenie sobie z problemem: czy to z utrzymywaniem trzeźwości, konsekwencji picia partnera/ki, czy też skutkami wychowywania się w rodzinie alkoholowej.
Aczkolwiek placówki lecznicze również wspierają Pacjentów w swobodnym uczestniczeniu w grupach społecznościowych (nie zawsze z udziałem prowadzącego) i często organizują tego typu inicjatywy w postaci np.: zgrupowań treningowych, warsztatów tematycznych, maratonów nawrotów czy treningów umiejętności.
W ten sposób postępuje nasza poradnia leczenia uzależnień Optima w Białymstoku. Z jednej strony stale współpracujemy z ruchem AA, a z drugiej i zachęcamy do równoległego korzystania z leczenia w poradni i uczestnictwa w grupie AA. Inicjatywy te mają wzbogacić klasyczną terapię uzależnień, wzmocnić kompetencje radzenia sobie Pacjenta, a także „związać” go z grupą osób posiadających ten sam problem, ukazując, że nie jest w radzeniu sobie z nim osamotniony. Zapraszamy do kontaktu z naszymi terapeutami.
Warto przeczytać: Jak walczyć z głodem alkoholowym?
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Jakie są dostępne pozalecznicze formy pomocy w uzależnieniu od alkoholu?
Dostępne formy to m.in. grupy anonimowych alkoholików, grupy wsparcia dla rodzin alkoholików, i inne społeczności terapeutyczne skupione na wspólnych doświadczeniach.
Dla kogo przeznaczone są grupy wsparcia takie jak AA czy AL-Anon?
Grupy wsparcia przeznaczone są zarówno dla osób uzależnionych (AA), jak i dla członków ich rodzin (AL-Anon), a także dla młodzieży i dorosłych dzieci alkoholików.
Czy w grupach wsparcia uczestniczą profesjonaliści?
Nie, grupy te kierują się własnymi programami i zazwyczaj nie uczestniczą w nich profesjonaliści z zakresu leczenia uzależnień.
Kiedy warto dołączyć do społeczności terapeutycznej?
Po uzyskaniu profesjonalnej pomocy. Społeczności te nie leczą, ale oferują wsparcie w radzeniu sobie z problemem alkoholowym.
Jakie korzyści płyną z uczestnictwa w grupach wsparcia?
Korzyści to m.in. poczucie wspólnoty, wsparcie w utrzymaniu trzeźwości i radzenie sobie z konsekwencjami życia w rodzinie alkoholowej.