Spis treści
- Problemy skojarzone z uzależnieniem od alkoholu
- Objawy uzależnienia od alkoholu
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Uzależnienie od alkoholu to powszechny problem cywilizacyjny. Dokładnie ukazują to statystyki PARPA. Jak z nich wynika, osób uzależnionych od alkoholu jest w Polsce ok. 800 tysięcy. Poza uzależnieniem istnieje jednak w klasyfikacji zaburzeń i chorób psychicznych jeszcze jedna kategoria diagnostyczna w postaci „nadużywania szkodliwego”, która podnosi tę statystykę o dodatkowe 2,5 miliona.
Wynika stąd, że niemal 3% Polaków ma problemy skojarzone z nadużywaniem alkoholu. Jest to więc liczba duża, a biorąc pod uwagę konsekwencje nadmiernego spożywania alkoholu, przyczynia się do wielu problemów społecznych i zdrowotnych, nie tylko osób uzależnionych.
Problemy skojarzone z uzależnieniem od alkoholu
Jak wynika ze statystyk, z powodu nadużywania i uzależnienia od alkoholu cierpią również rodziny osób nadmiernie pijących. PARPA podaje, że 4% Polaków żyje w otoczeniu osób uzależnionych, które wywierają na nie wpływ. Czasem wpływ ten jest skrajnie negatywny i dotyczy wychowywania się dzieci w rodzinach alkoholowych (4%) oraz przemocy w rodzinie (2 miliony dzieci i osób dorosłych). Obraz problematyki związanej z alkoholem jest więc poważny również przez swoją skalę, jak się bowiem okazuje, dotyczy on niemal 10% populacji.
Objawy uzależnienia od alkoholu
Rozpoznanie choroby alkoholowej dokonywane jest przez: psychiatrę, psychologa lub specjalistę psychoterapii uzależnień. Różnicowane jest z nią nadużywanie szkodliwe, które różni się od uzależnienia brakiem niektórych objawów wiodących – szczególnie skojarzonych z symptomami abstynencyjnymi.
Chorobę alkoholową cechują:
- poczucie przymusu picia – które nierzadko obezwładnia myśli osoby uzależnionej i bez względu na to gdzie dana osoba jest i co robi, stale myśli tylko o tym, by się napić; odczucia te nazywa się głodem alkoholowym,
- utrata kontroli skojarzonej ze spożywaniem alkoholu – dotyczy ona wszelkich form ograniczania spożycia: nieskutecznych prób wypicia mniej, niż się początkowo zakładało, trudności z przerwaniem rozpoczętego picia oraz niezdolność do odmowy picia, gdy nadarza się ku temu okazja,
- występowanie objawów fizycznych po przerwaniu picia – są to tzw. objawy abstynencyjne, a dotyczą m.in.: drżenia, nadciśnienia, wysuszenia śluzówek, zakłóceń pracy układu pokarmowego, zakłóceń rytmu snu i czuwania, wielu objawów emocjonalnych, jak niepokój, lęk, a także poważniejszych, gdy choroba jest bardzo zaawansowana lub występujących po długich ciągach picia: padaczki, omamów, zakłóceń świadomości; kategoria ta obejmuje również stosowanie substytutów alkoholu w celu złagodzenia objawów abstynencyjnych,
- odmieniona tolerancja na ilość spożytego alkoholu – zazwyczaj zwiększona, choć wraz z rozwojem choroby ulega zmianom,
- ogólne zaniedbanie i abnegacja we wszelkich innych dziedzinach życia – alkohol obezwładnia osobę uzależnioną do tego stopnia, że przestaje ona myśleć o czymkolwiek innym, zapomina o swoich pasjach, zainteresowaniach, innych przyjemnościach; paradoksalnie, w tym samym czasie picie alkoholu nie niesie ze sobą tej samej przyjemności co dawniej,
- picie przy świadomości jego szkodliwości – co dotyczy nie tylko zdrowia, ale też wielu nawarstwiających się problemów w życiu zawodowym i rodzinnym; nierzadko problemy te są… powodem do upicia się.
Przy wymienionych objawach, leczenie uzależnienia – alkoholizmu jest trudnym i długotrwałym procesem. Warto przy tym zorientować się, gdzie w okolicy można liczyć na profesjonalną pomoc.
W Białymstoku istnieje nasza poradnia uzależnień Optima, w której prowadzimy psychoterapię uzależnień. Czasem jednak osoby uzależnione pozostające w leczeniu, ale również takie, które nie korzystają z terapii uzależnień, potrzebują innego typu pomocy, np. odtrucia alkoholowego lub wszycia esperalu. Usługi tego typu również są prowadzone przez wiele poradni psychiatrycznych, lecz nie są refundowane przez NFZ. Należy umówić się na nie prywatnie.
Warto przeczytać: Jak pomóc osobie uzależnionej od alkoholu?
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Jakie są główne objawy uzależnienia od alkoholu?
Poczucie przymusu picia, utrata kontroli nad spożywaniem alkoholu, występowanie objawów abstynencyjnych po przerwaniu picia, zmiana tolerancji na alkohol, ogólne zaniedbanie życia osobistego oraz picie pomimo świadomości szkodliwości.
W jaki sposób diagnozuje się alkoholizm?
Diagnoza stawiana jest przez psychiatrę, psychologa lub specjalistę psychoterapii uzależnień, różnicując uzależnienie od nadużywania szkodliwego.
Jakie są skutki społeczne i zdrowotne nadużywania alkoholu?
Problemy w rodzinie, przemoc domowa, problemy zawodowe, zdrowotne, w tym zaburzenia pracy układu pokarmowego, nadciśnienie, drżenia, zaburzenia snu.
Gdzie szukać pomocy w przypadku uzależnienia od alkoholu?
W Białymstoku pomoc oferuje poradnia uzależnień Optima, która prowadzi m.in. psychoterapię uzależnień, odtrucia alkoholowe oraz wszycie esperalu.
Jakie są długoterminowe skutki alkoholizmu?
Zaawansowane stadia choroby mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, w tym padaczki, omamów, zakłóceń świadomości oraz stosowania substytutów alkoholu.