Spis treści
- Przyczyny uzależnień i nadużywania szkodliwego
- Profesjonalna pomoc w poradni uzależnień w Białymstoku
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Uzależnienia to poważny problem cywilizacyjny. Choć niegdyś na czele największych problemów pozostawały przez długi czas narkotyki, to obecnie ich miejsce zajmuje alkohol i uzależnienie od leków. Dowodem na to są sumy pieniędzy przeznaczane każdego roku na terapię uzależnień od alkoholu i wzrastająca liczba Pacjentów w poradniach leczenia uzależnień, nadużywających leków silnie uzależniających.
Przyczyny uzależnień i nadużywania szkodliwego
Do sięgania po używki skłania: przekaz kulturowy, codzienny stres, picie towarzyskie, okolicznościowe i wiele więcej sytuacji lub zastanych okoliczności, które wiążą się z ryzykiem uzależnienia – w tym nawet praca, np. barmana. W przypadku alkoholu swoistym czynnikiem ochronnym jest jednak czas potrzebny do tego, by się uzależnić, co zajmuje długie miesiące lub lata.
Zdecydowanie bardziej na uzależnienie narażone są osoby, które sięgają po narkotyki lub spożywają niektóre leki (np. stworzone na bazie opioidów leki przeciwbólowe). Wówczas trudno już mówić o jakichkolwiek uwarunkowaniach uzależnienia innych niż wynikających z substancji – bo jeśli prowadzi do niego nawet kilkunastokrotne spożycie w krótkim czasie, wyklucza to każdą inną przyczynę osadzoną w życiu Pacjenta.
Nadużywanie szkodliwe to natomiast druga kategoria diagnostyczna, w przypadku której również udzielana jest pomoc medyczna i psychologiczna w ośrodkach leczenia uzależnień. Wiąże się ona z nadużywaniem alkoholu (narkotyki są tu wykluczone), które prowadzi do szkód zdrowotnych, społecznych i prawnych, jednak funkcjonowanie Pacjenta jest zachowane, a nie występuje jeszcze pełne spektrum objawów – podstawowym jest niemal całkowite skupienie się na piciu lub braniu narkotyków z zaniedbywaniem wszystkich innych sfer życia.
Profesjonalna pomoc w poradni uzależnień w Białymstoku
Profesjonalna pomoc w przypadku uzależnień obejmuje dwa kierunki – farmakoterapię i psychoterapię. Wyróżnia się w niej jeszcze: profilaktykę, konsultacje, interwencję kryzysową, terapię współuzależnienia, terapię DDA, psychoedukację. Natomiast te podstawowe skupiają się na:
- psychoterapii indywidualnej podstawowej – która koncentruje się na nawiązywaniu relacji z Pacjentem, uświadomieniu problemu z uzależnieniem, poznaniu mechanizmów chorobowych, a ostatecznie pełnej identyfikacji problemu, która jest warunkiem podjęcia terapii pogłębionej,
- psychoterapii zaawansowanej – w której rozwiązywane są inne niż uzależnienie problemy Pacjenta, lecz zazwyczaj są one skojarzone z uzależnieniem i względem niego pierwotne, a innymi słowy nierzadko miały duży udział w dawnym sięganiu po używki i na ich bazie rozwinęło się uzależnienie; może to być np. długotrwała depresja lub inne nieprzyjemne stany emocjonalne, które były łagodzone używkami,
• redukcja szkód – stanowi terapię, w której uczestniczą osoby najbardziej zniszczone przez substancje psychoaktywne i właściwie nierzadko ratuje się nią im życie; terapia ta bazuje na wydobyciu z Pacjenta wszystkich zasobów, które mogą pomóc mu w walce z nałogiem i znaleźć alternatywę dla picia,
• oraz podawaniu leków, które umniejszają głód związany z abstynencją – jest to obecnie możliwe, a stosuje się je gdy Pacjent w trakcie leczenia doznaje kryzysu związanego z nawrotem choroby na początkowym etapie leczenia.
W terapii uzależnień stosuje się obecnie tzw. metody poznawczo-behawioralne, które skupiają się na skuteczności, a opierają się na badaniach naukowych, a także wiele innych, m.in. dialog motywacyjny czy psychodramę. Popularna pozostaje również psychoterapia grupowa, na której Pacjenci mają okazję wymieniać informacje z innymi uzależnionymi, jak i dzielić się swoimi doświadczeniami, otrzymując przy tym cenne informacje zwrotne na temat własnego funkcjonowania oraz uzależnienia. W wyjściu z nałogu pomogą terapeuci z poradni uzależnień Optima w Białymstoku.
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Jak rozpoznać uzależnienie od alkoholu?
Uzależnienie od alkoholu charakteryzuje się długotrwałym procesem, który może trwać miesiące lub lata, zwiększoną narażeniem osób spożywających narkotyki lub niektóre leki, a także niemal całkowitym skupieniem się na piciu.
Jakie są pierwsze kroki w pomocy osobie uzależnionej?
Pierwsze kroki to psychoterapia indywidualna, która koncentruje się na nawiązywaniu relacji z pacjentem, uświadomieniu problemu z uzależnieniem i poznaniu mechanizmów chorobowych.
Jakie metody leczenia uzależnień są stosowane?
W leczeniu uzależnień stosuje się metody poznawczo-behawioralne, dialog motywacyjny, psychodramę oraz psychoterapię grupową, gdzie pacjenci dzielą się doświadczeniami i otrzymują wsparcie.
Czy możliwa jest redukcja szkód u osób uzależnionych?
Tak, redukcja szkód to terapia dla osób najbardziej zniszczonych przez substancje, ratująca życie poprzez wydobycie zasobów pacjenta, które mogą pomóc w walce z nałogiem.
Jakie leki są stosowane w terapii uzależnień od alkoholu?
Stosuje się leki, które umniejszają głód związany z abstynencją, szczególnie gdy pacjent doznaje kryzysu związanego z nawrotem choroby na początkowym etapie leczenia.