

Termin DDA oznacza – Dorosłe Dziecko Alkoholików, stąd terapia DDA, którą stosujemy w Białymstoku, ukierunkowana na ten specyficzny problem. Wprowadzono to pojęcie jakiś czas temu obserwując, że dorastanie w rodzinie alkoholowej prowadzi do bardzo podobnych zaburzeń u osób dorosłych, mających takie wspólne doświadczenia.
Wszystko, co się dzieje w życiu dorosłym tych osób jest silnie uwarunkowane, właściwie nierzadko: „domem rozbitym”, pełnym konfliktów, braku poczucia bezpieczeństwa, bliskich relacji między członkami rodziny, nieprzewidywalności, w końcu przemocy.
Nie można się więc dziwić, że dzieci wzrastające w takich domach, szczególnie jeśli nie poznały innej rzeczywistości, borykają się już w młodości, a potem w wieku dorosłym, z różnego rodzaju problemami emocjonalnymi, egzystencjalnymi i społecznymi.
Kogo dotyczy DDA?
DDA dotyczy wyłącznie osób, które wychowały się w rodzinie, gdzie przynajmniej jedna osoba dorosła – odpowiedzialna za dziecko (co jest bardzo ważne), nadużywała alkoholu. Ważne podkreślenie faktu, iż dorosła osoba pijąca musiała być rodzicem lub opiekunem osoby z syndromem DDA wskazuje na wagę zależności dziecka od tej osoby. W przeciwnym wypadku konsekwencje jej picia nie byłyby tak istotne.
Biorąc pod uwagę przebieg choroby alkoholowej wiemy, że osoba uzależniona z czasem zapomina o otaczającej ją rzeczywistości na rzecz alkoholu. Pierwszą wynikającą stąd konsekwencją jest zaniedbywanie dziecka, jego uczuć, potrzeb, nierzadko również fizycznych, czyli nawet karmienia.
W domach alkoholowych częste są również konflikty, z czym wiąże się stale odczuwany brak bezpieczeństwa. Ponadto uzależnieni rodzice wnoszą nieprawidłowy przekaz kulturowy, który może mieć poważne i nieodwracalne konsekwencje dla dziecka, jeśli trafia ono w nieodpowiednie towarzystwo już w wieku młodzieńczym. Jest to skutkiem wymienionego zaniedbywania dziecka (przebywa poza domem, bo nikt się nim nie interesuje) i/lub przemocy (ucieka z domu).
W większości jednak dorosłe dzieci alkoholików pozostają w swoich rodzinach, a czasem jeden z rodziców utrzymuje dom i dostarcza odpowiedniej opieki. Opieka ta nie jest jednak wystarczająca, ponieważ uzależniony rodzic niszczy to, co drugi próbuje zbudować. Życie niesie tu bardzo wiele scenariuszy, które zawsze są trudne, a niejednokrotnie dramatyczne.
Jakie są objawy DDA?
DDA to syndrom, czyli zespół objawów, które ujawniają się u osób wychowanych w rodzinach alkoholowych w różnych układach, lecz o wspólnych cechach. Należą do nich:
- trudności w regulowaniu emocji,
- niska samoocena i poczucie własnej wartości,
- objawy lękowe wraz z rozwiniętymi syndromami (częste fobie społeczne),
- różnego typu zaburzenia nastroju,
- wchodzenie w dysfunkcyjne role społeczne, m.in. kozła ofiarnego, czasem odtwarzanie traumy w postaci wiązania się z osobami uzależnionymi,
- brak spontanicznych reakcji, trudności w okazywaniu emocji, przeżywaniu radości,
- wrogi i/lub nieufny stosunek do innych,
- lęk przed bliskim związkiem,
- trudności nawiązywaniu kontaktu z innymi ludźmi,
- trudności w rozwiązywaniu konfliktów,
- i wiele innych stanów.
Nieraz stan osoby z syndromem DDA jest tak nasilony, że do powyższych objawów dołączają również próby samobójcze. Niewątpliwie jednak większość wymienionych stanów kwalifikuje się do psychoterapii w postaci terapii DDA, która została stworzona specjalnie dla tej grupy Pacjentów.
Terapia DDA w poradni Optima w Białymstoku
By Pacjent z syndromem DDA trafił na właściwą terapię należy podkreślić, że zajmują się nią najczęściej poradnie leczenie uzależnień, takie jak nasza w Białymstoku. Terapia DDA wywodzi się z nurtu psychoterapii uzależnień, a także jej syndrom został pierwszy raz opisany przez specjalistów z tego kręgu. Nasilone zaburzenia skojarzone ze wzrastaniem w rodzinie alkoholowej są niemożliwe do usunięcia przy samodzielnych staraniach i potrzebna jest profesjonalna pomoc.
Doświadczenia te dotykają bowiem bardzo głębokich pokładów emocji oraz własnego „ja”, na zawsze je zmieniając. Terapia DDA może jednak przynieść ukojenie i pozwolić na życie bez stałego obciążenia traumą.
Sprawdź również Jak wygląda terapia alkoholowa?